Πάτησε το γκάζι στο τελευταίο πεντάλεπτο και πήρε τη νίκη ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι στο τελευταίο πεντάλεπτο (διάστημα στο οποίο δέχθηκε μόλις 4π.!) και επικράτησε εκτός έδρας του Λαυρίου με 93-75 στην πρεμιέρα της Basket League.

Με όπλο τους την σκληρή τους άμυνα, οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα (20-16 στο 9’ και 25-19 στο 12’) και διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι και το 13’ (27-23), αναφέρει η ΚΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ στην ιστοσελίδα της.

Οι «ερυθρόλευκοι» ισορρόπησαν το ματς (34-34) και με γκολ-φάουλ του Φιλίπ Πετρούσεφ προσπέρασαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι (36-37 στο 16’). Δεν μπόρεσαν, ωστόσο, να επιβάλλουν τον ρυθμό τους… Πλήρωσαν τις πολλές χαμένες βολές (9/15) και τα αμυντικά τους κενά και είδαν το Λαύριο κλείνει το πρώτο εικοσάλεπτο στο +3 (43-40).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι παρέμειναν σε θέση οδηγού μέχρι το 29’ (64-63). Δια χειρός Φουρνιέ, Βεζένκοφ και Βιλντόζα η ομάδα μας έτρεξε ένα σερί 6-0 και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο+5 (64-69). Και πάλι, όμως, δεν κατάφερε να επιβάλλει απόλυτα τον ρυθμό της παρότι έκτοτε δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα… Το Λαύριο, που συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά στην άμυνα, μείωσε σε 71-73 στο 35’, όμως, με σούπερ άμυνα και ένα σερί 18-0 (στο οποίο πρωταγωνίστησαν οι Βιλντόζα και Βεζένκοφ) οι «ερυθρόλευκοι» «καθάρισαν» με χαρακτηριστική άνεση την υπόθεση νίκη (+18, 71-91 στο 39’).

Δεκάλεπτα: 22-19, 43-40, 64-69, 75-93.

Φωτό: olympiacosbc.gr