Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός | Live streaming – Πρωτάθλημα Stoiximan Super League

Παρακολουθήστε τον αγώνα Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός για το Πρωτάθλημα Stoiximan Super League

Aκούστε ΕΔΩ – sport-fm

Aκούστε ΕΔΩ – ΕΡΑΣΠΟΡ

Τηλεοπτικά από το Cosmote Sports 1

Τι λέει η ιστορία

Αυτή θα είναι η 20η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Λεβαδειακό με τις 11 να έχουν διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ και τις 9 στο “Απόστολος Νικολαΐδης”.

Η πρώτη φορά που τέθηκαν αντιμέτωποι ήταν στις 6 Σεπτεμβρίου 1987, στο παρθενικό ματς για τον Λεβαδειακό στην Α’ Εθνική. Στο ΟΑΚΑ με τα γκολ του Βαγγέλη Βλάχου (18’) και Χρήστου Δημόπουλου (31’) ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1.

Το πρώτο γκολ της ιστορίας του Λεβαδειακού στην κατηγορία σημείωσε ο Δήμος Κάβουρας στο 59ο λεπτό με σουτ.

Την επόμενη σεζόν οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στο “Απόστολος Νικολαΐδης” με τον
Παναθηναϊκό να επικρατεί με 2-0 (60’ Σαμαράς, 73’ Αντωνίου).

Το ίδιο μοτίβο διατηρήθηκε και στα τελευταία τους παιχνίδια, αφού το 2018-19 αγωνίστηκαν στο ΟΑΚΑ, όπου ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 (5’ Καραμπέτσης, 44’ Χατζηθεοδωρίδης, 92’ Γιόχανσον) και το 2017-18 έπαιξαν στο γήπεδο της Λεωφόρου και έμειναν στην λευκή ισοπαλία.

Τα τρία τελευταία τους παιχνίδια έγιναν στο “Απόστολος Νικολαΐδης” με τα δύο να τελειώνουν ισόπαλα 0-0 (το 2017-18 και το 2016-17) και τη σεζόν 2022-23 ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 (3’ Βέρμπιτς).

Αυτές οι δύο ισοπαλίες είναι και οι μοναδικές που έχει αποσπάσει ο Λεβαδειακός ως
φιλοξενούμενος, ενώ είναι και τα μοναδικά ματς που έχει διατηρήσει ανέπαφη την εστία του, αφού η μοναδική του εκτός έδρας νίκη επί του Παναθηναϊκού ήρθε στις 5 Ιανουαρίου 2013 και ήταν με 2-1. Ο Στέλιος Βασιλείου σημείωσε τα δυο γκολ για την ομάδα της Βοιωτίας, ενώο Τοτσέ είχε βάλει μπροστά στο σκορ τους Πράσινους στο 12ο λεπτό.

Ο Κριστόφ Βαζέχα με 8 γκολ είναι ο πρώτος σκόρερ των αναμετρήσεων που έχουν γίνει με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό, ενώ στη δεύτερη θέση είναι ο Τοτσέ με 3 τέρματα.