Bγαλμένη από όνειρο απέναντι στην Αυστραλία η Εθνική!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Σε ένα απολαυστικό παιχνίδι, χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο στην αντίπαλό της σε άμυνα και επίθεση, έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ στη δεύτερη περίοδο και πήρε προβάδισμα ασφαλείας. Ενδεικτικό, δε, το 12-28 που ήταν το σκορ του δεύτερου δεκαλέπτου. Να σημειώσουμε ακόμη πως ο… Γιάννης ΔΕΝ ήταν μόνος του σήμερα και η νίκη ήρθε με σκορ 71-77… ενώ ο κόουτς Σπανούλης δεν άφησε σε κανένα περιθώρειο παρερμηνείας.

ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ: Η Εθνική είναι… ομάδα

Η ΕΟΚ αναφέρει για την εξέλιξη του παιχνιδιού: “Η Ελλάδα μπήκε αποφασισμένη από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άνοιξε λογαριασμό, Γουόκαπ και Καλάθης συνέχισαν από τα 6μ75 για να φτάσει η Ελλάδα στο 2-8 (2’20’’). Συνεχόμενοι πόντοι από τον Γιάννη διαμόρφωσαν το 9-15 (4’25’’) και ο Τολιόπουλος ακολούθησε για το 14-21 (6’30’’). Η Αυστραλία πήγε στο επιθετικό ριμπάουντ, σούταρε χωρίς δεύτερη σκέψη από μακρινή απόσταση, ενώ ένα φάουλ που χρέωσαν οι διαιτητές τον Γουόκαπ στην εκπνοή της πρώτης περιόδου οδήγησε στο 24-25 από τα χέρια του Γκίντι.

Ο Μήτογλου με το «καλημέρα» στη δεύτερη περίοδο ευστόχησε από τα 6μ75, Τολιόπουλος, Γουόκαπ, Γιάννης συμπλήρωσαν το… καρέ που έδωσαν λύσεις στην επίθεση ως το 24-39 (12’40’’) και το 28-44 (15’) με τον Καλαϊτζάκη να δίνει τον τόνο και στην άμυνα. Ο Αντετοκούνμπο ήταν αυτός που οδήγησε στο +17 (33-40, 17’10’’) με την Ελλάδα να κλείνει το πρώτο μισό με 36-53 από τα χέρια του Παπαγιάννη.

Ο Γουόκαπ έγραψε το 38-57 (22’10”) και ο Μήτογλου το 41-59 (23’40”) με την Ελλάδα να έχει πλέον τρεις παίκτες με τρία φάουλ: Γουόκαπ, Μήτογλου και Τολιόπουλο. Ο Λαντέιλ πήρε προσπάθειες, αλλά και το τέταρτο φάουλ του Τολιόπουλου για να διαμορφώνει το 47-59 (27’10”). Η ελληνική ομάδα έδειχνε να “κολλά” επιθετικά με πολλά άστοχα σουτ, ένα αρνητικό σερί που έσπασε ο Χαραλαμπόπουλος από τα 6μ75 για το 47-62 (28’40”).

Η Αυστραλία με την έναρξη της τέταρτης περιόδου έδωσε μονοψήφια τιμή στην διαφορά (55-62, 31′) με τον Ντάνιελς να ευστοχεί από τα 6μ75. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο απάντησε (55-67, 32’10”) με τέσσερις συνεχόμενους πόντους με τον Ντάνιελς να προσθέτει ένα ακόμη τρίποντο στη στατιστική του (60-67, 33′). Ο Μιλς μείωσε ακόμη περισσότερο την απόσταση με τον ίδιο τρόπο (65-69, 34’10”). Ο Καλάθης έδωσε μια ανάσα (65-71, 35′). Λαντέιλ και Μιλς έφεραν την ομάδα τους σε απόσταση δύο πόντων (69-71, 36’40”). Ο Τολιόπουλος έδωσε ανάσα από τα 6μ75 (69-74, 37’50”) και ο Γουόκαπ έγραψε το 70-77 (39′). Ο Λαντέιλ έγραψε το 71-77 από τη γραμμή που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.”

Περιμένουμε τι θα γίνει αύριο το βράδυ στο μάτς Σερβία – Νότιο Σουδάν, όπου θέλουμε νίκη της Σερβίας με 3 πόντους και πάνω.

Διαιτητές: Βάζκεζ (Πουέρτο Ρίκο), Κοζλόφσκις (Λετονία), Μπατίστα (Πουέρτο Ρίκο)

Δεκάλεπτα: 24-25, 36-53, 50-62, 71-77

Ελλάδα (Σπανούλης): Γουόκαπ 18 (4), Μωραϊτης, Τολιόπουλος 13 (1), Καλάθης 7 (1), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 2, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Παπανικολάου 1, Αντετοκούνμπο 20 (1), Μήτογλου 13 (1)