![ΕΦΕΤ: Ανάκληση σε παρτίδες επώνυμου πυρηνέλαιου](https://www.paron.gr/wp-content/uploads/2021/11/olive-oil-3803168_960_720.jpg)
ΕΦΕΤ: Ανάκληση σε παρτίδες επώνυμου πυρηνέλαιου
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Ο Ε.Φ.Ε.Τ. και ειδικότερα η Περιφερειακή Διεύθυνση Δυτικής Ελλάδας, στο πλαίσιο του Προγράμματος «Επίσημος Έλεγχος για την παρακολούθηση παρουσίας Πολυκυκλικών Υδρογονανθράκων (ΠΑΥ) σε ορισμένα είδη τροφίμων», προέβη σε δειγματοληψία τροφίμου με τα στοιχεία: “ΜΙΝΕΡΒΑ ΝΙΚΗ ΠΥΡΗΝΕΛΑΙΟ”, ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ: 16.11.2024.
Υπεύθυνη για την κυκλοφορία του προϊόντος εταιρεία, σύμφωνα με την ετικέτα επισήμανσής του, είναι η επιχείρηση «ΜΙΝΕΡΒΑ Α.Ε. ΕΛΑΙΟΥΡΓΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ & ΤΡΟΦΙΜΩΝ».
Το προϊόν εξετάστηκε από το Β’ Τμήμα της Α’ Χημικής Υπηρεσίας Αθηνών του Γενικού Χημείου του Κράτους της ΑΑΔΕ και χαρακτηρίστηκε ΜΗ ΚΑΝΟΝΙΚΟ- ΜΗ ΑΣΦΑΛΕΣ, διότι βρέθηκε να περιέχει άθροισμα των 4 Πολυκυκλικών Υδρογονανθράκων (Βενζο[a]ανθρακένιο + (Βενζο[a]πυρένιο + Βενζο[b]φλουορανθέιο + Χρυσένιο) 27,92μg/kg αντί για 10μg/kg που είναι τα ανώτατα όρια για τα έλαια και τα λίπη.
Ο Ε.Φ.Ε.Τ. απαίτησε την άμεση ανάκληση του συνόλου της συγκεκριμένης παρτίδας του εν λόγω προϊόντος και ήδη βρίσκονται σε εξέλιξη οι σχετικοί έλεγχοι. Καλούνται οι καταναλωτές που έχουν προμηθευτεί το ανωτέρω προϊόν, να μην το καταναλώσουν.
- Στα ύψη το έλλειμμα του ισοζυγίου τρεχουσών συναλλαγών – Στα 9,1 δισ. ευρώ στο πεντάμηνο!
- Σερβία – Ελλάδα | Live Streaming (EΡΤ3)
- 1.500 δωρεάν θέσεις για ανέργους στη γενική δοκιμή της Τραβιάτας
- Παύλος Γερουλάνος: Σπίτι-σπίτι, δρόμο-δρόμο, χωριό-χωριό. Έτσι θα πείσουμε τον κόσμο ότι είμαστε δίπλα του
- Στ. Γκίκας: «Ενεργοποιείται σε σύντομο χρονικό διάστημα το πρόγραμμα “Νέαρχος”, με αυξημένες χρηματοδοτικές δυνατότητες για τους ΟΤΑ»
- Κυβέρνηση: Τηλεοπτικές άδειες σε όσους εκπέμπουν ως σήμερα!
- Η Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου, στην εκπομπή «Επίλογος» στην ΕΡΤ
- Στο βάθρο ο bwin Σπορ FM καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση
- Ολυμπιακοί Αγώνες «Παρίσι 2024» – Το κορυφαίο αθλητικό γεγονός έρχεται στην ΕΡΤ!
- Tο έργο “Dert” από τη Σερβία αναδείχθηκε νικητής του Διεθνούς Workshop Make the Scene!