Τιμάμε σήμερα, ημέρα μνήμης της γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου, τα εκατοντάδες χιλιάδες αθώα θύματα που εξοντώθηκαν ή εκτοπίστηκαν βίαια από τις πατρογονικές τους εστίες πριν από 105 χρόνια, κατά τη διάρκεια της οθωμανικής αυτοκρατορίας.
Ταυτόχρονα αναγνωρίζουμε τη σημαντική συμβολή του ποντιακού Ελληνισμού στην ανόρθωση και ανάπτυξη του ελληνικού κράτους, καθώς μετέφερε στη μητέρα πατρίδα τον δυναμισμό και τις αξίες του.
Κάθε λαός έχει χρέος να προστατεύει την ιστορική μνήμη. Και η διεθνής κοινότητα οφείλει να αναγνωρίζει και να καταδικάζει ειδεχθή εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας, ώστε να αποτραπούν παρόμοιες βάρβαρες πράξεις στο μέλλον.
-
ΠΑΟΚ-Μπάνια Λούκα αποκλειστικά στο Novasports!
-
ΑΙΧΜΕΣ: Ώρα για αποφάσεις
-
Επικοινωνία: Συνεργασία ΕΡΤ-Glomex
-
Τηλεβολές: Ποιοι πάνε και ποιοι έρχονται…
-
Πρόσωπα στα media
-
Η «τραγωδία» Σημίτη και η «φάρσα» Μητσοτάκη – Του Ν. Στραβελάκη
-
Ο «χάρτης» των πληρωμών από e-ΕΦΚΑ, ΔΥΠΑ για την περίοδο 22 έως 26 Ιουλίου
-
Ο Μπάιντεν χάνει λόγω της πολιτικής του και όχι της ηλικίας του
-
Π. Κελεσίδης στο “Π”: Δεν περίμενα να φύγει ο Φορτούνης
-
Καλύτερες μέρες για την Ελλάδα μας