![Συνεχίζεται η αποσυμφόρηση του Εθνικού Συστήματος Υποδοχής και Ταυτοποίησης των αιτούντων άσυλο λέει το Υπ. Μετανάστευσης](https://www.paron.gr/wp-content/uploads/2024/03/METANASTES-LIMENIKO-e1711471560644.jpg)
Συνεχίζεται η αποσυμφόρηση του Εθνικού Συστήματος Υποδοχής και Ταυτοποίησης των αιτούντων άσυλο λέει το Υπ. Μετανάστευσης
Συνεχίζεται για τέταρτο συνεχόμενο μήνα η αποσυμφόρηση του Εθνικού Συστήματος Υποδοχής και Ταυτοποίησης των αιτούντων άσυλο όπως έκανε γνωστό το Υπουργείο Μετανάστευσης & Ασύλου.
Συγκεκριμένα τον Απρίλιο η αποσυμφόρηση του Εθνικού Συστήματος Υποδοχής και Ταυτοποίησης, καθώς σημειώθηκε νέα μείωση στον αριθμό των διαμενόντων-αιτούντων άσυλο στις δομές φιλοξενίας. Συγκεκριμένα, ο εν λόγω πληθυσμός από 23.245 τον Μάρτιο, μειώθηκε κατά 13,9% σε 20.021 τον Απρίλιο. Αξίζει να σημειωθεί ότι η μείωση, από τις αρχές του χρόνου, αγγίζει το 40%, ενώ στις πέντε δομές των νησιών του Ανατολικού Αιγαίου, η μείωση ξεπερνά το 50%.
Τέλος, ο συνολικός αριθμός των παράνομων αφίξεων τον Απρίλιο διαμορφώθηκε σε 2.493.