“Total basket” απο τον Ολυμπιακό στο Κάουνας!

Συνέτριψε 95-76 τη Ζάλγκιρις, μέσα στο Κάουνας και τον Γουόκαπ να κάνει βραδιά καριέρας!

Παρά τις απουσίες των Λαρεντζάκη, Γουίλιαμς-Γκος, Μήτρου-Λονγκ, Μιλουτίνοφ και τον Παπανικολάου να παίζει με ένεση.

Ο Γουόκαπ έκανε ρεκόρ καριέρας με 22 πόντους, μοιράζοντας και 7 ασίστ, ενώ από την άλλη ο ΜακΚίσικ πρόσθεσε άλλους 20π. Καλή εμφάνιση και από τον Πίτερς με 16π.

Από την ομάδα του Τρινκιέρι, ξεχώρισε ο Έβανς με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 39-41, 56-69, 76-95

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο πίεσαν στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκαν την περιφερειακή αστοχία των «ερυθρολεύκων» (είχαν 1/6 τρίποντα) με αποτέλεσμα το σκόρ να κλείσει 20-23 στο 10’. Παρότι ο Τόμας Γουόκαπ με το παιχνίδι του συντήρησε το προβάδισμα (25-30), οι Λιθουανοί με δύο σερί τρίποντα προσπέρασαν με 31-30 στο 16’. Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε με τον Ολυμπιακό να κλείνει τελικά το πρώτο εικοσάλεπτο μμε σκόρ 39-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “Ερυθρόλευκοι” ανέβασαν στροφές… Σωστή άμυνα, και “Total basket”. Ο Γουόκαπ έβρισκε στόχο από την περιφέρει και Πίτερς συνέχισε να «φορτώνει» το καλάθι της Ζαλγκίρις. Ο Ράιτ ανίκητος στην ρακέτα και η διαφορά στην 3η περίοδο έφτασε στην μέγιστη τιμή της 15π. (49-64) στο 27’. Η διαφορά παίζοντας με αυτό το ρυθμό ανέβηκε στους 21π. (61-82) στο 34’. Οι γηπεδούχοι στους 14π. (73-87) στο 38’ αλλά οι Σακίλ ΜακΚίσικ και Άλεκ Πίτερς τελέιωσαν κάθε προσπάθεια της Ζάλγκιρις.