Με δύο χάλκινα μετάλλια επέστρεψε η ελληνική αποστολή από την Τιφλίδα

Με δύο χάλκινα μετάλλια επέστρεψε η ελληνική αποστολή από την Τιφλίδα, όπου συμμετείχε στο 51ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε μικρών ηλικιών (εφήβων, νεανίδων, νέων και U-21).

Τα χάλκινα μετάλλια στη διοργάνωση, στην οποία συμμετείχαν πάνω από 1.100 αθλητές από 49 χώρες, κατέκτησαν η Μαρία Αναστασίου στα +66 κ. νέων γυναικών και ο Ανδρέας Μπιτσώρης στα -68 κ. νέων ανδρών. Η Αναστασίου νίκησε κατά σειρά τις Χένρικσεν (Δανία), Ράιτς (Σερβία) και έχασε από τη Χάκοβα (Τσεχία).

Στη συνέχεια νίκησε τη Λάρα (Ισπανία) και στον μικρό τελικό για το χάλκινο μετάλλιο νίκησε 4-3 την Ελζμπιέτα Λουκοσαϊτίτε από τη Λιθουανία. Ο Μπιτσώρης πραγματοποίησε ε­ντυπωσιακή πορεία στα -68 κ. νέων, νικώντας τους Ματεβοσιάν (Αρμενία), Βακαρέλοφ (Βουλγαρία), Ματινγκού (Γαλλία), αλλά έχασε στον ημιτελικό από τον μετέπειτα πρωταθλητή Ευρώπης Πονιάβα (Γεωργία). Συμμετείχε απευθείας στον μικρό τελικό, όπου νίκησε τον Σπακ Τσιμαφέι (ανεξάρτητος) και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Εκτός από τα δύο μετάλλια, η Ελλάδα είχε γενικότερα εξαιρετική παρουσία, κάτι που αποτυπώνεται στα πλασαρίσματα των αθλητών και των αθλητριών μας στην πρώτη οκτάδα.

Συγκεκριμένα, ηττήθηκαν στον μικρό τελικό και κατέκτησαν την πέμπτη θέση οι Φρόσω Δούκα (-61 κ. νεανίδων), Βασίλης Κουμπενάκης (-57 κ. εφήβων), Ηλίας Ψωμάς (+76 κ. νέων ανδρών). Την έβδομη θέση κατέκτησαν οι Αγνή Συκά (-47 κ. νεανίδων), Γρηγόρης Βλαχόπουλος (-70 κ. εφήβων), Γιώργος Κουλουρίδης (+70 κ. εφήβων), Αθηνά Τσιακμάκη (ΚΑΤΑ νέων γυναικών), Νάσια Ανδριανοπούλου (-55 κ. U-21).