Ο Παναθηναϊκός το ήθελε περισσότερο αλλά η ΑΕΚ ήταν πολύ σκληρή για να χάσει…

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στο αθηναϊκό ντέρμπι στην «OPAP Arena» για την 18η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Η Ένωση κουρασμένη, πολύπαθη αλλά σκληρή για να “πεθάνει”. Με συνεχόμενα ντέρμπι και τραυματισμούς που την αναγκάζουν να παίζει με διαφορετικές ενδεκαδες, άντεξε στην πίεση που άσκησε ο Παναθηναϊκός αλλά και στην παρολίγον ήττα έχοντας τον Λιβαϊ Γκαρσία σε καλή κατάσταση διατήρησε την απόσταση από την κορυφή.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να λυγίσει την πρωταθλήτρια και να κάνει το άλμα στην κορυφή προσπερνώντας τον ΠΑΟΚ.

Είχε περισσότερο πάθος, ήθελε τη νίκη και το έδειξε στο γήπεδο δημιούργησε φάσεις και δύο γκολ ενώ έχει έντονες διαμαρτυρίες για την μη υπόδειξη πέναλντι του Πινέδα στον Βέρμπιτς, στο 56ο λεπτό, με το σκορ το 1-1.

Όμως ο “τριφύλλι” από το 76 περίπου και μετά, και 7 λεπτά καθυστέρησεις προσπάθησε να κρατήσει τη νίκη και στηρίχθηκε στην άμυνα. Η ΑΕΚ δεν άφησε την ευκαιρία και με  τις συνεχείς επιθέσεις και τις αλλαγές του Αλμέιδα πήρε την ισοπαλία.