Παναθηναϊκός – ΑΕΚ Bettson (86-85) – Αυτό ήταν ένα Αθηναϊκό ντέρμπι

Με τον Κέντρικ Ναν ο Παναθηναϊκός νίκησε σε αναμέτρηση… θρίλερ που δικαίωσε τον τίτλο του αθηναϊκού ντέρμπι την ΑΕΚ Bettson (86-85), παρέμεινε αήττητος μετά την ολοκλήρωση της 7ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Ο Αμερικανός γκαρντ πετυχαίνοντας 5 πόντους στα τελευταία 50”, μεταξύ των οποίων και τις δύο νικητήριες βολές στα 11 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Η ΑΕΚ BETSSON BC, που εκτέλεσε την πρώτη της βολή μετά από 19:25’, πήρε τα ηνία του σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (55-54) μέχρι και το 34’ (72-71). Οι Κιτρινόμαυροι πήραν εκ νέου το προβάδισμα (83-79) 1:44’ από τη λήξη, το διατήρησαν μέχρι και τα τελευταία 13 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης (85-84), ωστόσο οι δυο εύστοχες βολές του Ναν και το χαμένο τρίποντο του Ραντλ, έκριναν τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-37, 63-66, 86-85

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Βιλντόζα 4 (1), Μωραϊτης, Μπαλτσερόφσκι 6, Σλούκας 15 (2), Γκραντ 3 (1), Ναν 18 (4), Λεσόρ 11, Αντεοκούνμπο 2, Μήτογλου 13 (1), Μαντζούκας 3 (1).
ΑΕΚ Betsson (Πλάθα): Τίλμαν 20, Χολ 2, Ραντλ 2, Καράμπελας 2, Φλιώνης 5 (1), Νετζήπογλου 11 (2), Χατζηδάκης, Κουζμίνσκας 16 (4), Μακλέμορ 6 (2), Κουζέλογλου 6, Καμπεκέλε 15 (1).

Αταμάν: «Σημαντική νίκη για εμάς»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εντός έδρας αγώνα με την ΑΕΚ Betsson: «Μετά από διπλή εβδομάδα κάθε ματς είναι δύσκολο. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε καλό μπάσκετ και ελέγξαμε το παιχνίδι. Όμως πιστέψαμε ότι εκεί τελείωσε και η ΑΕΚ επέστρεψε στο ματς. Της δώσαμε 29 πόντους στη 3η περίοδο. Δεν ήταν καλή η άμυνά μας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο παίξαμε καλύτερα, αλλά ταυτόχρονα και η ΑΕΚ έπαιξε πολύ καλά. Είχαμε καλά ποσοστά στα σουτ, αλλά κάναμε καποια λάθη. Η ΑΕΚ πήρε επιθετικά ριμπάουντ και οι ψηλοί της σκόραραν 56 πόντους. Το θετικό για εμάς είναι ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ναν έδειξε την ποιότητά του. Οταν η ομάδα κουράστηκε και η ΑΕΚ έπαιζε επιθετικά, ο Ναν κράτησε την μπάλα και έδειξε ότι θα μας βοηθήσει στο μέλλον. Είναι μια σημαντική νίκη για εμάς. Παραμείναμε αήττητοι και είμαστε η μοναδική ομάδα της Euroleague που το έχει καταφέρει στο πρωτάθλημά της».