Euroleague: 9 λεπτά πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός γύρισε τον… διακόπτη και πήρε τη νικη

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 90-76 της Virtus Segafredo Bologna σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Europeague.

Με πρώτο σκόρερ τον Ντίνο Μήτογλου, με 24 πόντους, το “τριφύλλι” γύρισε τον διακόπτη στο τελευταίο εννιάλεπτο και πήρε στο ΟΑΚΑ την τρίτη διαδοχική νίκη του στη Euroleague.

Όπως σημειώνει η ΚΑΕ στην επίσημη ιστοσελίδα της, “Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 10-9 στο 3’ και στο 6’ να κάνει το 16-11. Στο 7’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 19-13, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 21-15. Το «τριφύλλι» έφτασε στο +7 (28-21) στο 13’ και στο 15’ έκανε το 34-26, ενώ στο 16’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 36-31. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό προηγούμενο με 45-42, όμως στο 22’ η Virtus Segafredo Bologna προσπέρασε με 48-47. Στο 24’ οι πράσινοι έκαναν το υπέρ τους 52-48 όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6-0 προηγήθηκαν ξανά με 54-52. Η Virtus Segafredo Bologna ήταν μπροστά στο σκορ στο 29’ (59-61) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 63-62.

Στο 31’ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 67-62 με το «τριφύλλι» να μειώνει σε 67-65 στο 33’ και αμέσως μετά να ισοφαρίζει σε 67-67. Οι πράσινοι προσπέρασαν με 69-67 στο 34’ και στο επόμενο λεπτό πήραν… αέρα οκτώ πόντων (75-67). Τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε άνετα τη νίκη με 90-76.”

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 11(2), Μπαλτσεόρφσκι 10, Σλούκας 11, Γκραντ 7 (1), Ναν 11, Λεσόρ 10, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (1), Μήτογλου 24 (6), Μαντζούκας.
Virtus Segafredo Bologna (Μπάνκι): Κορντινιέ 3, Λούντμπεργκ 5 (1), Μπελινέλι 20 (5), Παγιόλα 7 (1), Ντόμπριτς,  Τσάτσοκ 2, Σενγκέλια 17, Χάκετ 7, Ντάνστον 6, Αμπάς 4.

Αταμάν: «Αυτή είναι η ατμόσφαιρα που αξίζει στο ΟΑΚΑ»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εντός έδρας αναμέτρησης με την Virtus Segafredo Bologna: «Γνωρίζαμε ότι η Βίρτους παίζει καλό μπάσκετ. Ήρθε εδώ έχοντας έξι νίκες σε οκτώ παιχνίδια αλλά είχαμε προετοιμαστεί πολύ καλό όσον αφορά το πνευματικό κομμάτι του αγώνα. Ίσως να μην είχαμε πολύ χρόνο για να δουλέψουμε αλλά ελέγξαμε το παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε τον έλεγχο αλλά στο δεύτερο ο Μπελινέλι άρχισε να ευστοχεί σε απίθανα σουτ. Η άμυνά μου ήταν λίγο πιο soft και τους δώσαμε την ευκαιρία να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Στο 3ο δεκάλεπτο κάναμε πολλά λάθη στην επίθεση και τους δώσαμε την ευκαιρία να έχουν και πάλι τον έλεγχο. Στο τέλος δείξαμε επιθετικότητα, αλλάξαμε την στρατηγική μας στην άμυνα απέναντι σε Μπελινέλι και Σενγκέλια. Στην επίθεση αρχίσαμε να παίζουμε πολύ έξυπνα με τον Σλούκα και βρίσκαμε πάντα σωστές πάσες».

Φωτό: paobc.gr