Άλμα πρόκρισης για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ

Το πρώτο βήμα για την είσοδό στους ομίλους του Europa League και του UEFA Europa Conference League για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ αντίστοιχα έγινε την Πέμπτη.

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζοντας τη σερβική Τσουκαρίτσκι στο «Γ. Καραϊσκάκης» πήρε τη νίκη με 3-1 αποκτώντας προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στη Σερβία.

Η ελληνική ομάδα ήταν ασταμάτητη στο πρώτο ημίχρονο, σημειώνοντας και τα τρία γκολ με πρωταγωνιστές τους Ελ Κααμπί (3’, 40’) και Φορτούνη (15’), και που θα μπορούσε να διευρύνει το σκορ. Οι Σέρβοι μείωσαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μιλαντίνοβιτς.

Τον πρώτο λόγο στην πρόκριση και ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, όμως κατάφερε να κερδίσει με 2-1 τη Χαρτς στο «Τάινκαστλ Παρκ», στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων για τα Play Off του UEFA Europa Conference League.

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έκανε τη διαφορά στο 75′, έπειτα από τα πέναλτι των Λόρενς Σάνκλαντ (9′) και Στέφαν Σβαμπ (12′), δίνοντας στην ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.