Βουδαπέστη 2023: Ο Λάιλς στα 100 μ. στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου

Η κούρσα των 100 μ. Ανδρών ήταν από τις σημαντικότερες στιγμές της δεύτερης ημέρας στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης. Για τέταρτη διαδοχική διοργάνωση το χρυσό μετάλλιο στα 100 μ. κατέληξε σε αθλητή των ΗΠΑ. Αυτή τη φορά ήταν σειρά του Νόα Λάιλς που με ένα εξαιρετικό φίνις πέρασε τη γραμμή τερματισμό σε 9.83 πετυχαίνοντας την κορυφαία επίδοση στον κόσμο.

Όπως αναφέρει ο ΣΕΓΑΣ στην ανακοινωσή του, ο Αμερικανός δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής των 200 μ., κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο στην κούρσα της μιας ανάσας. Ο 20χρονος ανερχόμενος Λέτσιλ Τεμπόγκο (Μποτσουάνα) ήταν εξίσου δυνατός στα τελευταία 30 μ. και με 9.88 κατάφερε να κλέψει το μετάλλιο από τον Ζάρνελ Χιούγκς (Μ.Βρετανία), που πέτυχε 9.88.