Στα play off του Conference League ο ΠΑΟΚ – Αποκλείστηκε στα πέναλτι ο ΑΡΗΣ

O ΠΑΟΚ νικησεε με 3-0 της Χάιντουκ στην Τούμπα και, σε συνδυασμό με το 0-0 στο Σπλιτ, προκρίθηκε στα Play Off του UEFA Europa Conference League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του δικεφάλου ηταν Αντρίγια Ζίβκοβιτς που σημείωσε δύο γκολ (79′, 85′), με τον Στέφαν Σβαμπ να ανοίγει το δρόμο προς το θρίαμβο με πέναλτι στο 11ο λεπτό.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου εκμεταλλεύτηκε όλες τις ευκαιρίες χωρίς να αποδώσει τα μέγιστα.

Μια ακόμη επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα.

Δυστυχώς όμως ο ΑΡΗΣ αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι (6-5) από την Ντιναμό Κιέβο (κ.α. 2-1) σε αναμέτρηση για τον Γ’ προκριματικό γύρο του UEFA Europa Conference League. Οι «κιτρινόμαυροι», που είχαν νικήσει με 1-0 στο πρώτο ματς στο «Κλεάνθης Βικελίδης», κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με τέρμα του Τζούρασεκ στο 38΄.

Όμως, η Ντιναμό κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με τέρματα των Βολόσιν (+45΄) και Καραβάεφ (85΄). Υπενθυμίζεται ότι ο αγώνας διεξήχθη στη «Σούπερμπετ Αρένα-Γκιουλέστι» του Βουκουρεστίου, ενώ στον επόμενο γύρο η Ντιναμό θα αντιμετωπίσει την τουρκική Μπεσίκτας.