Εθνική Νέων Ανδρών: Για το χάλκινο μετάλλιο κόντρα στο Βέλγιο

Το κλίμα ήταν βαρύ μετά την ευρεία ήττα από την Γαλλία στα αποδυτήρια της ελληνικής ομάδας με κάποιους να μην μπορούν να κρύψουν την στενοχώρια τους και την πίκρα τους. Η πιθανότητα του χάλκινου μεταλλίου όμως είναι αυτή στην οποία στρέφουν το βλέμμα τους. Σήμερα (16/7) θα διεκδικήσει το μετάλλιο με αντίπαλο το Βέλγιο, στον μικρό τελικό της διοργάνωσης, η οποία διεξάγεται στην Κρήτη.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Κώστας Παπαδόπουλος δήλωσε: «Παίξαμε με την καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να ματσάρουμε τα μεγέθη και την αθλητικότητά τους. Δεν αποδώσαμε όσο θα μπορούσαμε, κάναμε μια κακή ήττα, αλλά πρέπει να την αφήσουμε πίσω και να κοιτάξουμε τον μικρό τελικό για να κλείσουμε τη διοργάνωση με ένα μετάλλιο. Θα είναι μια δικαίωση για τον κόπο των παιδιών και τις θυσίες που έκαναν αυτό το καλοκαίρι».

Στους άλλους αγώνες, κυρίως για τις θέσεις 5-8 και 9-16, δεν έλειψαν και πάλι οι συγκινήσεις και το καλό θέαμα.  Για τις θέσεις 5-8 η Σερβία νίκησε με 76-55 την Τουρκία, μετά από πολύ καλή εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας εξ αρχής το προβάδισμα. Οι Σέρβοι είχαν διάθεση και προηγήθηκαν με 29-43 στο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο 20λεπτο συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό απέναντι σε μια απογοητευμένη και απογοητευτική Τουρκία, με συνέπεια να φτάσουν εύκολα στη νίκη και να διεκδικήσουν αύριο την 5η θέση. Σαράνοβιτς με 16 και Πέτροβιτς με 15 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ για τους ηττημένους διακρίθηκε ο Μπουγιουκτουντσέλ με 14 πόντους.