Προβάδισμα για τον Ολυμπιακό με νίκη στα σημεία

Το 1-0 στη σειρά των τελικών της Basket League έκανε ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε με 73-70 του Παναθηναϊκού στο Ειρήνης και Φιλίας. Δεύτερος τελικός την Πέμπτη (8/6-21:15, ΕΡΤ3) στο ΟΑΚΑ.

Στις λεπτομέρειες ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες λύσεις απαντώντας στο επιμέρους 22-12 που έκανε ο Παναθηναϊκός στην τελευταία περίοδο, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί του στα ντέρμπι. Με 20 πόντους τελείωσε το ματς ο Βεζένκοφ, 13 με 7 ασίστ ο Γουόκαπ και 12 ο Σλούκας. Στους 17 σταμάτησε ο Γκριγκόνις, 14 με 8 ασίστ είχε ο Λι.

Με στόχο να βάλουν τις βάσεις από νωρίς για το προβάδισμα στη σειρά των τελικών, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν σε γρήγορο ρυθμό και με επιθετική αιχμή τον Βεζένκοφ (16 πόντους στο ημίχρονο), έφτασαν να προηγούνται με 16 πόντους διαφορά (26-10) στο 8’. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι βρίσκοντας λύσεις στις δύο πλευρές του γηπέδου με την παρουσία του Μπολομπόι κι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των «πράσινων» (3/12 τρίποντα στο πρώτο μέρους).

Η εικόνα της δεύτερης περιόδου πάντως, ήταν διαφορετική για τον Παναθηναϊκό που βελτίωσε την άμυνα του και ακούμπησε τη μπάλα κοντά στο καλάθι για να δημιουργήσει και να εκτελέσει με τον Γκριγκόνις που είχε 10 πόντους στο πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα, έκαναν επιμέρους σκορ 17-10 και μείωσαν στους πέντε πόντους (36-31) 53’’ πριν από το ημίχρονο το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 41-33.

Με σερί 7-0 μπήκε στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μειώνοντας στον έναν (41-40), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Λι στο 22’. Για ένα διάστημα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο ο Ολυμπιακός βρήκε ξανά λύσεις στην επίθεση με συνέπεια να ολοκληρώσει επιμέρους σκορ 20-15 και να πάει στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 61-48.

Το καλό διάστημα του «τριφυλλιού» στο τελευταίο δεκάλεπτο όχι μόνο έριξε και πάλι τη διαφορά αλλά έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 66-65 στο 38’ με τρίποντο του Γκριγκόνις. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα βρίσκοντας περισσότερες λύσεις στο κρίσιμο σημείο, με αποτέλεσμα να φτάσουν στην επικράτηση και να πάρουν το προβάδισμα στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 41-33, 61-48, 73-70.