Ξέσπασε για 10 λεπτά και πήγε στον τελικό ο Παναθηναϊκός επικρατώντας του Περιστερίου

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 81-67 της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη στο Game 5 στο ΟΑΚΑ, γράφοντας το 3-2 στη σειρά για την ημιτελική φάση των πλέι οφ.

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ο Γκριγκόνις με 16 πόντους ενώ ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 15. Από το Περιστέρι bwin που θα διεκδικήσει την τρίτη θέση στη σειρά με τον ΠΑΟΚ mateco, ο Φρανσίσκο τελείωσε το ματς με 16 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με σερί 12-0 (53-39) μέχρι το 35’ κυριαρχώντας στις δύο πλευρές του παρκέ. Mετά τον Μάριους Γκριγκόνις και ο Δημήτρης Αγραβάνης μπήκε στην εξίσωση του «τριφυλλιού» στην επίθεση με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να βάλει τις βάσεις της επικράτησης ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 23-9. Με την διαφορά σε διψήφια επίπεδα οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας στη νίκη και την πρόκριση στους τελικούς της Basket League.

Tα δεκάλεπτα: 23-17, 41-39, 64-48, 81-67