Σήκωσέ το “Θρύλε”! Οι δηλώσεις προέδρων

– Έτοιμος για το Ευρωπαϊκό ο Ολυμπιακός στο Κάουνας

Δεν γινόταν η καλύτερη ομάδα της φετινής Ευρωλίγκας να μην βρίσκεται στο σημερινό τελικό της διοργάνωσης! Με μάτι που γυάλιζε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έπνιξε τη Μονακό χάρη στην άμυνά του και επιστρέφοντας από το -12, πήρε τη νίκη (76-62) και την πρόκριση στον τελικό του φάιναλ φορ του Κάουνας.

Νευρικοί και άστοχοι οι “ερυθρόλευκοι” στα πρώτα είκοσι λεπτά, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια, διαμορφώνοντας επιμέρους σκορ 27-2! Πρώτος σκόρερ τους ο Βεζένκοφ με 19 πόντους, με τον Παπανικολάου εξίσου καθοριστικό με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Καλύτερος στο δεύτερο μέρος μπήκε ο Φαλ, ο οποίος είχε 12 πόντους.

Ουσιαστική εμφάνιση από τον Σλούκα με 9 πόντους και 7 ασίστ, ενώ για τους Μονεγάσκους ξεχώρισαν οι Τζέιμς και Οκόμπο με 17 πόντους ο καθένας.

Οι δηλώσεις προέδρων μετά την πρόκριση στον τελικό του F4 (πηγή βίντεο: Olympiacos B.C.)

Φωτο: facebook.com/olympiacosbc/LATO KLODIAN / EUROKINISSI