Πάτησε κορυφή στο Περιστέρι η ΑΕΚ κσι παει στο ντέρμπι με… κίνητρο

Με σούπερ Τσούμπερ πέρασε από το Περιστέρι και πάτησε στην κορυφή

Το αναβληθέν παιχνίδι για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Super League, ανάμεσα στον Ατρόμητο και την «Ένωση» τελικά έγινε την Τετάρτη (8/3), με την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα να επικρατεί 1-0 και να ανεβαίνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 59 βαθμούς και στο +1 από τον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ κυριάχισσε στο πρώτο ημίχρονο έχοντας ενα γκολ με τον Τσούμπερ και δύο δοκάρια (21′ Σιντιμπέ και 43′ Γκατσίνοβιτς).

Στο δεύτερο μέρος, ο Ατρόμητος ανέβασε ρυθμούς εφτασε κοντα στην ισοφάρισση αλλα τελλικά δεν κατάφερε να κάμψει την οργάνωση της ΑΕΚ η οποία διαχειρίστηκε με ρίσκο το Β ημίχρονο ενόψει του ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου με αντίπαλo τον Ολυμπιακό.

Όλες τις ομάδες πλέον να έχουν από 25 αγώνες, οι ΑΕΚ και Ατρόμητος κλείνουν τις υποχρεώσεις τους για την κανονική διάρκεια υποδεχόμενοι την Κυριακή (12/3, 19:00) τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό, αντίστοιχα.