Με τον Μπρίντον Λεμάρ να σημειώνει 16 πόντους όσους και ο Γιάνις Στρέλνικες οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη πέτυχαν τον στόχο τους και βρίσκονται στον σωστό δρόμο. Ο Πιερ Οριόλα τελείωσε το ματς με 12 πόντους κι έξι ριμπάουντ.

Η Ένωσης ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση με συνέπεια να πάρει από νωρίς προβάδισμα με διψήφια διαφορά (17-7). Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στην συνέχεια και προσπάθησαν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό, με συνέπεια στο ημίχρονο να προηγούνται με 33-31. Στην επανάληψη η αναμέτρηση ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπή, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις που έπρεπε με επιθετική αιχμή τον Λεμάρ. Από τη στιγμή που η ΑΕΚ προηγήθηκε με 63-54 στο 35’ όλα έγιναν πιο απλά για τους «κιτρινόμαυρους» ακόμα και όταν η Λιμόζ προσπάθησε ν’ αντεπιτεθεί στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-31, 51-54, 63-69.

Λιμόζ (Κανσελιέρι): Μίλερ 3(1), Γκρέιβς 5(1) , Γεγκέτ 2, Λανγκ 16 (2) , Ουγκολίν 12 (3) , Κάτζι 2 , Κίζλινκ 11, Κλάσεν 7 (1), Τζόουνς 5(1).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος, Φλιώνης 4, Γιάνκοβιτς 2, Μάιλς 5 (1), Γόντικας 4 , Ουίλιαμς 6(2), Στρέλνιεκς 16 (2) , Λεμάρ 16 (2), Οριόλα 12(2) , Μάντσεν 2, Μίτσελ 2.

Φωτο: Facebook/aekfb