Με τον Δημήτρη Φλιώνη να αγγίζει το triple double με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ, τον Ακίλ Μίτσελ να τελειώνει με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ και τον Γιάνις Στρέλνιεκς να συμπληρώνει 18 πόντους με 4/6 τρίποντα, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρηση, κέρδιαν τη μάχη των ριμπάουντ με 16 παραπάνω και επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους στην 4η περίοδο.

Η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα έχοντας βραχεία κεφαλή, ενώ όταν στη δεύτερη περίοδο η Γαλατά, εκμεταλλευόμενη και την αστοχία από μακρινή απόσταση της ΑΕΚ, προσπέρασε στο σκορ, οι «κιτρινόμαυροι» παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής μειώνοντας σε 36-35 στο ημίχρονο.

Οι Τούρκοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος ωστόσο ο Ηλίας Καντζούρης βρήκε λύσεις από τον πάγκο του και με τα τρίποντα του Παπαδάκη κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ (46-50 στο 25′) και να το διατηρήσει ως το φινάλε της 3ης περιόδου (57-61). Η ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι μειώνοντας σε 68-70 στο 37′, με την ΑΕΚ όμως να ξεφεύγει και πάλι με 68-75. Ο Ενις με 3/3 βολές μείωσε σε 71-75 στο 39′ όμως ως το φινάλε η παίκτες της ΑΕΚ ήταν αλάνθαστοι στις βολές, παίρνοντας τόσο τη νίκη όσο και τη διψήφια διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-35, 57-61, 71-81.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Πιστιόλης): Καλέιρο 10 (2), Ενις 18 (3), Καμπατζά 11 (1), Κοκσάλ 10 (2), Ράσελ 6, Φλόιντ 2, ΜακΓκι 2, Μουσταφά 2, Ρίστιτς 10 (2 τρ., 12 ριμπ.).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 11 (1 τρ., 10 ριμπ.), Γιάνκοβιτς 7 (1), ΜακΓκριφ 4, Μίτσελ 19 (13 ριμπ.), Γουίλιαμς 8 (2), Φρέιζιερ 3 (1), Γόντικας, Μάιλς 3 (1), Παπαδάκης 6 (2), Πετρόπουλος, Στρέλνιεκς 18 (4), Ξανθόπουλος 2.