Τσιτσιπάς – Σίνερ 3-2: Ο Τσιτσιπας στους «8» του Australian Open!

Σε ένα ματς που διήρκησε περίπου 4 ώρες ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 3-2 σετ του Γιανίκ Σίνερ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Australian Open – Αντίπαλός του ο Τσέχος Λεχέτσκα

Παρά το γεγονός ότι ο Γιανίκ Σίνερ τον ισοφάρισε από 2-0 σε 2-2, ο Έλληνας τενίστας κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Australian Open στο 5ο σετ με 3-2 (6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3)!

Στους «8» του Grand Slam της Μελβούρνης, ο Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει τον Τσέχο Γίρι Λεχέτσκα (Νο.71), ενώ ο δρόμος για τον τελικό είναι ορθάνοιχτος καθώς αν προκριθεί στα ημιτελικά θα παίξει με τον νικητή του Κατσάνοφ (Νο.20) – Κόρντα (Νο.31).

O Tσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά στο 1ο σετ κάνοντας break στο πρώτο game, κράτησε το σερβίς του και έκανε το 2-0, αλλά την ίδια απάντηση έδωσε και ο Ιταλός που στη συνέχεια αφού κράτησε σερβίς του, ισοφάρισε σε 4-4 με break. Άμεση ήταν η απάντηση του Τσιτσιπάς με-νέο- break, πριν κλείσει το πρώτο σετ στο σερβίς του με 6-4 μέσα σε 45 λεπτά.