Μπάσκετ: Σε τροχιά πρόκρισης στο BCL ο ΠΑΟΚ – Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Προμηθέα Πάτρας στο EuroCup

Σε τροχιά πρόκρισης στο Top-16 του Basketball Champions League παρέμεινε ο ΠΑΟΚ mateco καθώς επικράτησε με 81-78 της Ρίτας στο PAOK sports Arena, ισοφάρισε σε 1-1 και πλέον την επόμενη εβδομάδα θα πάει στο Βίλνιους για τον «τελικό» πρόκρισης, καθώς ο νικητής θα βρεθεί στην επόμενη φάση.

Οι «ασπρόμαυροι» παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 10 πόντους (67-77) τεσσεράμισι λεπτά πρν από το φινάλε έκαναν ένα εντυπωσιακό 14-1 και πήραν τη νίκη που τους δίνει το δικαίωμα να διεκδικήσουν την πρόκριση στο Game 3 της σειράς.

Με νίκη ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις το 2023 ο Προμηθέας Πάτρας καθώς επικράτησε με 84-71 της Τρέντο στο «Δ. Τόφαλος» για την 10η αγωνιστική του EuroCup.

H πατρινή ομάδα έφτασε στην επικράτηση έχοντας κορυφαίους τους  Κοντίτ (17 πόντους-8 ριμπάουντ), Κουλμπόκα με (16 πόντους) και Τόμασον (12 πόντους).

Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς, με συνέπεια να πάρουν το προβάδισμα με διψήφια διαφορά (20-10) στο 8’. Η απάντηση για την Τρέντο ήρθε στη δεύτερη περίοδο καθώς έχοντας πολυφωνία στην επίθεση κατάφερε να προσπεράσει με πέντε πόντους (31-36) στο 17′. Ο Προμηθέας ήταν ανώτερος πάντως και φρόντισε να το δείξει στην πράξη κάνοντας επιμέρους σκορ 14-2 μέχρι το ημίχρονο που το έδωσε το προβάδισμα με 45-38.

Στην επανάληψη οι Ιταλοί ξεκίνησαν με σερί 7-0, με συνέπεια η αναμέτρηση να έρθει στα ίσια (45-45) στο 23′, όμως οι Πατρινοί βρήκαν ξανά ρυθμό και με πρωταγωνιστές τους Κοντίτ, Μουράτο και Σίμπσον εκτόξευσαν τη διαφορά στους 15 πόντους (66-51, 28’30”). Από κει και έπειτα οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα με αποτέλεσμα να φτάσουν στην έκτη τους νίκη στο EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-38, 66-55, 84-71.