Ο Ολυμπιακός διέλυσε την ΑΕΚ στο ΣΕΦ!

Παίζοντας σε έναν ξέφρενο ρυθμό και έχοντας 21/32 τρίποντα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν περιθώρια στην Ένωση, την οποία συνέτριψαν 111-71, για το 11-0 στην Basket League και ενόψει της «διαβολοβδομάδας» που ακολουθεί στην Ευρωλίγκα.

Ιδανικό φινάλε στον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου της Basket League έκανε ο Ολυμπιακός με επιβλητική εντός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ (111-71) και παρέμεινε αήττητος. Οι «ερυθρόλευκοι» παράλληλα έκαναν εξαιρετική εκκίνηση στο 2023 για το Πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός είχε καταπληκτικό ρυθμό και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 65% στα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα (21/32 τρίποντα). Κορυφαίος των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Αζάϊα Κάνααν, ο οποίος είχε 8/11 τρίποντα και συνολικά 24 πόντους.

Ο Ολυμπιακός είχε ακόμη 25 ασίστ και άλλους τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων εκτός του Κάνααν. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 5/7 τρίποντα πέτυχε 17 πόντους. Ο Σάσα Βεζένκοφ σκόραρε 15 πόντους με 6/8 δίποντα και 3/4 βολές. Ο Μιχάλης Λούντζης πέτυχε 14 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (4/4 βολές, 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα). Ο Κώστας Σλούκας είχε 11 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Ο Τόμας Γουόκαπ ευστόχησε στο μοναδικό τρίποντο που επιχείρησε, αλλά είχε ακόμη 7 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Από την Ένωση ο Ακίλ Μίτσελ τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους με 8/12 σουτ εντός πεδιάς και 10 ριμπάουντ.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο. Στην πρώτη περίοδο η ΑΕΚ με 5 τρίποντα εκ των οποίων τα δύο του Κωνσταντίνου Παπαδάκη, ήταν ανταγωνιστική και οι «ερυθρόλευκοι» με βολή του Σάσα Βεζένκοφ τελείωσαν το δεκάλεπτο στο +4 (31-27).

Στην δεύτερη περιόδο, ωστόσο, ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με δύο τρίποντα των Σλούκα, Λούντζη και δύο καλάθια του Τζόελ Μπολομπόϊ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (41-31) στο 14’.

Με οκτώ σερί πόντους με δύο τρίποντα του Σλούκα η διαφορά ανέβηκε στους 15 (52-37), με 2’ και 22’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Λαρεντζάκη στα τελευταία 1’ και 12’’ της δεύτερης περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +22 (60-38).

Με τον Κάνααν να πετυχαίνει 5 τρίποντα στην τρίτη περίοδο, η διαφορά για τον Ολυμπιακό ξεπέρασε τους 30 (85-51 λίγο μετά το 28’), ενώ έφτασε μέχρι τους 41 (106-65) στο 38’.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 60-38, 88-58, 111-71.

Πηγή: ΕΣΑΚΕ