Ο Θρύλος «ισοπέδωσε» την Βίρτους

Ο Ολυμπιακός «διέλυσε» την Βίρτους Μπολόνια στο ΣΕΦ με 117-71 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις ευρωπαϊκές νίκες.

Με σούπερ άμυνα και εξαιρετικά ποσοστά από την γραμμή του τριπόντου οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με ένα σερί 11-0 και επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Με πρωταγωνιστές τους Σάσα Βεζένκοφ και Αιζάια Κάνααν η ομάδα μας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο + 16 (31-15), ενώ παρά τις μαζικές αλλαγές του Γιώργου Μπαρτζώκα στην 2η περίοδο ο ρυθμός δεν έπεσε… Ο Ολυμπιακός με όπλο του την εξαιρετική του άμυνα και επιθετικές αιχμές τους Κώστα Σλούκα και Άλεκ Πίτερς ανέβασε την διαφορά στο +26 (51-26 στο 16’) και την διατήρησε μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου (61-35).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στην επανάληψη. Ο Φαλ εξακολούθησε να κυριαρχεί στην ρακέτα, ο Βεζένκοφ συνέχισε να σκοράρει με όλους τους τρόπους και η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες έφτασε στους 32π. (71-39) στο 24’. Μάταια, η ιταλική ομάδα προσπαθούσε να μειώσει, καθώς η εξαιρετική άμυνα των «ερυθρολεύκων» δεν της άφηνε πολλά περιθώρια (84-55 στο 30’). Ο κόουτς Μπαρτζώκας ακολούθησε ακριβώς την συνταγή του πρώτου μέρους και άλλαξε εντελώς την 5άδα στην 4η περίοδο… Και δικαιώθηκε… Η άμυνα παρέμεινε από ατσάλι, την ίδια ώρα που ο Σακίλ ΜακΚίσικ έβλεπε το καλάθι σα βαρέλι (+40, 99-59 στο 33’). Με 2/2 ελεύθερες βολές ο Μπολομπόι έσπασε το φράγμα των 100π. μόλις στο 34ο λεπτό (101-59), ενώ με ½ ελεύθερες βολές του ίδιου οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τη διαφορά στην μέγιστη τιμή της (+47, 117-70 στο 39’).

Δεκάλεπτα: 31-15, 61-35, 84-55, 117-71.