Formula 1, GP Άμπου Ντάμπι: Ο Φερστάπεν έκλεισε τη χρονιά κυρίαρχος

Ο Max Verstappen κέρδισε το Grand Prix του Abu Dhabi 2022 με άνετο τρόπο και ο Charles Leclerc της Ferrari πήρε το P2 για να τερματίσει μπροστά από τον Sergio Perez για τον δεύτερο στο πρωτάθλημα.

Ο Φερστάπεν έκλεισε τη χρονιά κυρίαρχος και στο Άμπου Ντάμπι, ο Λεκλέρ νίκησε τον Πέρεζ για τη 2η θέση” data-description=”Ο πρωταθλητής Μαξ Φερστάπεν είπε αντίο στη φετινή σεζόν με νίκη στο Άμπου Ντάμπι. Τη δεύτερη θέση στον αγώνα και στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Σαρλ Λεκλέρ.”>

Μάχη για τη δεύτερη θέση στον αγώνα, αλλά και στο πρωτάθλημα έδωσαν ο Σαρλ Λεκλέρ και ο Σέρτζιο Πέρεζ, με τον Μονεγάσκο να βγαίνει νικητής. Ο Verstappen αντέδρασε τον Perez στη στροφή 1 και άλλαξε τα ελαστικά του με σκληρά στον 200 γύρο μέχρι το τέλος, με τον Ολλανδό να κατακτά την 15η νίκη της σεζόν.

Επίσης η Ferrari κατάφερε να κλειδώσει και την δεύτερη θέση στους κατασκευαστές, πίσω από τη Red Bull.

Όσο για τον Perez και τον Leclerc, οι οποίοι ήταν ισόβαθμοι για το P2 στο πρωτάθλημα έδωσαν σκληρη μια μάχη. Ο Πέρεθ μπήκε νωρίς σε pit και τις δύο φορές, ενώ ο Λεκλέρκ αντέδρασε με τη στρατηγική μιας στάσης.

Ο Carlos Sainz τερμάτισε τέταρτος για τη Ferrari καθώς ο Lewis Hamilton.