Στο βατήρα του τελικού οι Χρήστου, Βαζαίος και Γκολομέεβ

Με το δεύτερο καλύτερο χρόνο (53.20) ο Απόστολος Χρήστου, πρωταθλητής Ευρώπης στα 50μ ύπτιο, θα διεκδικήσει το νταμπλ αύριο (17/08, 19:10, ΕΡΤ 3) στον τελικό των 100μ ύπτιο.

Νίκησε στην πρώτη ημιτελική σειρά ενώ ο Γάλλος Γιόαν Εντουί Μπρουάρντ νίκησε στη δεύτερη με 52.97. Ο Γάλλος πέρυσι στη Βουδαπέστη είχε μοιραστεί με τον Χρήστου το τρίτο σκαλί του βάθρου.

Ο Ιταλός πρωταθλητής κόσμου και κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, Τόμας Τσεκόν, σημείωσε την τρίτη επίδοση των ημιτελικών με 53.48.

«Ένα τέτοιο χρόνο ήθελα και είμαι ευχαριστημένος, θέλω στον τελικό να είμαι πιο ανταγωνιστικός», τόνισε ο Χρήστου.

Για μια ακόμα φορά ο Ανδρέας Βαζαίος θα συμμετάσχει σε έναν τελικό μεγάλης διοργάνωσης στα 200μ. μικτής.

Προκρίθηκε ως 7ος στον αυριανό (17/08, 19:37) τελικό με επίδοση 1:59.77.

Ο Βαζαίος τερμάτισε στην 2η θέση του 2ου ημιτελικού, με τον Πορτογάλο Χοσέ Γκαμπριέλ Λόπες να είναι πρώτος με 1:58.77.

Ο Δανιήλ Γιουρτζίδης με 2:01.13 κατετάγη 11ος, κάνοντας ατομικό ρεκόρ.

Ο 19χρονος κολυμβητής μας, τερμάτισε στην 6η θέση του πρώτου ημιτελικού, με τον Ούγγρο Χούμπερ Κρος να είναι πρώτος με 1:59.38.

Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ έκλεισε θέση για τον αυριανό (17/08, 19:00, ΕΡΤ3) τελικό στα 50μ ελεύθερο.

Με χρόνο 21.76, καλύτερο φετινό, προκρίθηκε ως έκτος (τρίτος στην πρώτη ημιτελική σειρά) αλλά όπως είπε στο τέλος στην κρατική τηλεόραση «Είμαι έτοιμος να κυνηγήσω ένα μετάλλιο. Ελπίζω να είμαι σε κατάσταση να κολυμπήσω πιο γρήγορα. Περιμένω να πάω πιο γρήγορα, και είμαι έτοιμος για το βάθρο». Ο Γκολομέεβ θα διεκδικήσει ένα μετάλλιο για τρίτη διαδοχική διοργάνωση, μετά το ασημένιο της Γλασκώβης το 2018 και το χάλκινο στη Βουδαπέστη πέρυσι.