Ο… τρίποντος Ολυμπιακός νίκησε τον ΑΡΗ

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στο ΣΕΦ του Άρη (89-67) στην αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League, ματς που έγινε νωρίτερα προκειμένου να διευκολυνθούν οι υποχρεώσεις των «ερυθρόλευκων» στην Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός… πάτησε γκάζι στην τρίτη περίοδο όταν με επιμέρους σκορ 25-12 μετέτρεψε το 41-33 του πρώτου ημιχρόνου σε 66-45 στο τέλος του δεκάλεπτου. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδουχοι σκόραραν μόνο με τρίποντα, είχαν 7/10, και βολές (4/6).

Συνολικά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν περισσότερα εύστοχα τρίποντα και προσπάθειες έξω από τα 6,75 (16/36) από δίποντα (12/24), πήραν δύο παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (9-7), ενώ έκαναν έξι λιγότερα λάθη (11 έναντι 17 των «κιτρινόμαυρων» της Θεσσαλονίκης).

Κορυφαίοι του Ολυμπιακού ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που σκόραρε 18 πόντους με 4/7 τρίποντα, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ο οποίος πέτυχε 16 πόντους με 3/7 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και 7/7 βολές και ο Σακίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε 11 πόντους με 3/4 τρίποντα.

Από τον Άρη προσπάθησε περισσότερο ο Άντονι Κάουν, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (29-18) στο 12’ με κάρφωμα του ΜακΚίσικ στον αιφνιδιασμό. Νωρίτερα στην έναρξη της δεύτερης περιόδου ο 31χρονος Αμερικανός περιφερειακός με τρίποντο είχε κάνει το 24-16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού πέτυχε ο Κουίνσι Έισι στα πρώτα ενάμιση λεπτά της περιόδου (44-35). Δύο τρίποντα του Τόμας Γουόκαπ σε διάστημα ενός λεπτού ανέβασαν την διαφορά στους 14 (56-42) στο 27’.

Με δύο τρίποντα και μια βολή του Τάιλερ Ντόρσεϊ στα τελευταία 1’ και 15’’ της περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με διαφορά άνω των 20 πόντων (66-45).

Με τρίποντο του ΜακΚίσικ άρχισε το τελευταίο δεκάλεπτο (69-45) και με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Σάσα Βεζένκοφ η διαφορά έφτασε την ανώτατη τιμή των 27 πόντων (72-45) δύο λεπτά μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 66-45, 89-67.