![Στην Οδησσό ο Ν. Δένδιας για να μεταφέρει ανθρωπιστική βοήθεια και να συναντηθεί με μέλη της ελληνικής κοινότητας](https://www.paron.gr/wp-content/uploads/2019/02/Screenshot_2019-02-05-03-59-00.jpg)
Στην Οδησσό ο Ν. Δένδιας για να μεταφέρει ανθρωπιστική βοήθεια και να συναντηθεί με μέλη της ελληνικής κοινότητας
Ο υπουργός Εξωτερικών Νίκος Δένδιας στην Οδησσό. Όπως αναφέρεται σε ανακοίνωση του υπουργείου Εξωτερικών, θα μεταφέρει ανθρωπιστική βοήθεια, η οποία θα παραδοθεί στις δημοτικές αρχές της πόλης.
Σκοπός της επίσκεψης πέραν της μεταφοράς βοήθειας, είναι η δημιουργία διαρκούς μηχανισμού διανομής ανθρωπιστικής βοήθειας, συνάντηση με μέλη της ελληνικής κοινότητας, η επαναλειτουργία του Γενικού Προξενείου στην πόλη, καθώς και η επίσκεψη και διαπίστωση της κατάστασης χώρων άρρηκτα συνδεδεμένων με την ελληνική ιστορία, όπως το Μουσείο Φιλικής Εταιρίας, επισημαίνεται στην ανακοίνωση.