O ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ τερμάτισε πρώτος στην κανονική περίοδο – Ακολουθούν ΠΑΟΚ και ΑΕΚ – Βαθμολογία

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα με 1-0 από το Πανθεσσαλικό στάδιο επί του Βόλου με το τέρμα του Βαλμπουενά και… ασταμάτητος τερματίζει και μαθηματικά πρώτος στην βαθμολογία της κανονικής περιόδου με διαφορά 11 βαθμών πλέον από τον δεύτερο στη βαθμολογία ΠΑΟΚ.

Ο «δικέφαλος του βορρά» ήρθε ισόπαλος με 0-0 στο «Βικελίδης»  με τον ΑΡΗ και τον πλησίασε στους 6 βαθμούς η ΑΕΚ που επέστρεψε στις νίκες με μπροστάρη τον αρχηγό της τον Πέτρο Μάνταλο, σκόρερ του πρώτου τέρματος στην άνετη επικράτηση με 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ.

Αντίθετα ο Παναθηναϊκός στο Αγρίνιο έχασε έδαφος καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Παναιτωλικό και έμεινε πίσω 6 βαθμούς από την τρίτη στη βαθμολογία ΑΕΚ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια Ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Ιωνικός και ΟΦΗ στη Νίκαια, ενώ2 νίκες πήραν ο ουραγός Απόλλων Σμύρνης μέσα στη Λαμία με 2-1, αλλά και ο Ατρόμητος με 2-0 επί του Αστέρα Τρίπολης.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 24ης αγωνιστικής της Super League:

Ιωνικός – ΟΦΗ 0-0
Ατρόμητος – Αστέρας Τρίπολης 2-0
 (1΄ Μουνίθ, 74΄ Έρλινγκμαρκ)
Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός 1-0 (47΄ Μεντσόσα)
Λαμία – Απόλλων Σμύρνης 1-2 (90΄+2 πεν. Μανούσος – 29΄ Ιωαννίδης, 53΄ Παμλίδης)
ΝΠΣ Βόλος – Ολυμπιακός 0-1 (81΄ Βαλμπουενά)
ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0 (69΄ Μάνταλος, 88΄ Ανσαριφάρντ)

*Ο Άρης έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση έξι (6) βαθμών
** Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα του Καρκίνου της Παιδικής Ηλικίας στις 15 Φεβρουαρίου, η Super League αφιερώνει την 24η Αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Interwetten (19-20/02/2022), στον αγώνα στήριξης των παιδιών που νοσούν από καρκίνο.

Ο πίνακας των σκόρερ

14 ΓΚΟΛ: Κούρτιτς (ΠΑΟΚ)
13 ΓΚΟΛ: Φαν Βέερτ (ΒΟΛΟΣ)
10 ΓΚΟΛ: Αραούχο (ΑΕΚ)
9 ΓΚΟΛ: Ελ Αραμπί (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Καρλίτος (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ)
8 ΓΚΟΛ: Κουλούρης (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ)
7 ΓΚΟΛ: Τσούμπερ (ΑΕΚ), Τικίνιο (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Παλάσιος (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ)
6 ΓΚΟΛ: Σονί (ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), Άοσμαν (ΙΩΝΙΚΟΣ), Νέιρα (ΟΦΗ), Εραμούσπε, Περέα (ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ)