Δεν τα κατάφερε ο Τσίτσιπας στο ATP 500 του Ρότερνταμ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε εύκολα στον τελικό από τον Φελίξ Οζέ-Αλιασίμ με 6-4, 6-2 και παραμένει χωρίς τίτλο στα τουρνουά αυτής της κατηγορίας, φτάνοντας τους οκτώ χαμένους τελικούς.

Ο Καναδός Φέλιξ Οζε Αλιασίμ κατέκτησε τον πρώτο τίτλο του στο tour μετά από οκτώ ήττες σε τελικούς.

Ο Καναδός έκανε break στο πρώτο γκέιμ του αγώνα και απ

ό κει και πέρα κράτησε άνετα το προβάδισμα, αφού δεν απειλήθηκε ποτέ στο σερβίς του, ενώ είχε ευκαιρίες να «σπάσει» ξανά το σερβίς του Ελληνα τενίστα.

Δεν το χρειάστηκε στο πρώτο σετ, το οποίο κατέκτησε με 6-4, αλλά το έκανε με το ξεκίνημα και του δεύτερου σετ.

Ο “Tsitsifast” δεν μπόρεσε ποτέ να βρει ρυθμό, ο Οζέ-Αλιασίμ έπαιζε με τρομερή αυτοπεποίθηση και σιγουριά και ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς με ακόμη ένα break (4-1), για να φτάσει στο 6-2 και τη νίκη σε 1 ωρα και 17 λεπτά.