Σλούκας: Με τρίποντο “εκτέλεσε” την Ανατολού Εφές ο Ολυμπιακός

Με τρίποντο του Κώστα Σλούκα στην εκπνοή της παράτασης ο Ολυμπιακός επιβλήθησε στο ΣΕΦ της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Ανατολού Έφες, με 87-85, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής.
Την αναμέτρηση παρακολούθησε με πολιτικά ο Τόμας Γουόλκαπ, ο οποίος ταλαιπωρείται από μυικό σπασμό οσφυϊκής μοίρας.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Κώστας Σλούκας και Σάσα Βεζένκοφ πρωταγωνίστησαν επιθετικά και και συνέβαλαν τα μέγιστα ώστε να «χτίσουν» οι «ερυθρόλευκοι» μια διαφορά 9π. (26-17 στο 10’). Βασιζόμενος στην καλή του άμυνα, ο Ολυμπιακός διατήρησε σταθερά το προβάδισμα μέχρι και το 17’ (37-31), όμως, οι αλάνθαστοι στην δεύτερη περίοδο Τούρκοι, «χτύπησαν» τόσο από την περιφέρεια, όσο και κάτω από το καλάθι και με ένα επί μέρους σκορ 10-2 προσπέρασαν με 41-39. Τελικά με εύστοχο σουτ από τα 6.75μ. ο Τάιλερ Ντόρσεϊ διαμόρφωσε το 42-41, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο.

Στην επανάληψη η Εφές βρέθηκε για πρώτη φορά στο +3 (42-45), όμως, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν άμεσα. Με δύο τρίποντα δια χειρός Βεζένκοφ και Παπανικολάου και ένα κάρφωμα του Φαλ, βρέθηκαν στο +5 (50-45), ενώ με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα (61-56) ως το 29’.

Ωστόσο, κακές επιθετικές επιλογές και αμυντικά κενά, επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να  «τρέξουν» ένα σερί 9-0 και να βρεθούν για πρώτη φορά στο +4 (61-65) στο 32’. Ο Ολυμπιακός πόνταρε και πάλι στην άμυνά του, μετέτρεψε το ματς σε ντέρμπι πρώτου μεγέθους και απέκτησε τον πρώτο λόγο στην υπόθεση νίκη. Με καλάθι του Ντόρσεϊ οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +2 (75-73), «έβγαλαν» την άμυνα, όμως, στην συνέχεια υπέπεσε σε αβίαστο λάθος ο Ομογενής γκαρντ. Ο Μίσιτς ισοφάρισε σε 75-75 (14.6’’), ωστόσο, στην τελευταία επίθεση οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, όταν δεν κατάφεραν να κυκλοφορήσουν καλά τη μπάλα, με αποτέλεσμα να αστοχήσει σε σουτ υπό πίεση στην εκπνοή ο Ντόρσεϊ.

Ο Σέιν Λάρκιν, ο οποίος δεν είχε πετύχει πόντο στα σαράντα λεπτά της κανονικής διάρκειας, ηγήθηκε της τουρκικής ομάδας στην παράταση και με δικό του τρίποντο η Εφές βρέθηκε στο +3 (82-85), περίπου ένα λεπτό για το τέλος. Ο Ντόρσεϊ μείωσε σε 84-85, o Φαλ «έβγαλε» την άμυνα πάνω στον Μίσιτς και ο Κώστας Σλούκας στην εκπνοή «έγραψε» το τελικό 87-85.

Δεκάλεπτα: 26-17, 42-41, 61-61, 75-75. Παρ: 87-85.