Δραματική νίκη για τον Ολυμπιακό επι της Ουνικς στο Καζαν

Δραματική νίκη για τον Ολυμπιακό στην παράταση επι της Ουνικς στο Καζαν με σκορ 87-84. Παρά τις δυσκολίες η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζωκα έφυγε νικήτρια από ένα ακόμη παιχνίδι (σ.σ. τρίτο σερί) στην Ευρωλίγκα, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 9-4.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Ουνικς πήρε μια διαφορά 8π. καθώς εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «ερυθρολεύκων». Με τον Σάσα Βεζένκοφ να ισοφαρίζει σε 20-20 στο 11’ ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τον Κώστα Σλούκα να οργανώνει υποδειγματικά το παιχνίδι προσπέρασε για πρώτη φορά (24-29 στο 15’).

Στη συνέχει όπως οι κακές επιλογές και τα αμυντικά κενά επέτρεψαν στην Ούνικς να μειώσει στο καλάθι (40-42), με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Όσα τρίποντα δεν έβαλαν στην 3η περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» τα έβαλαν στην 4η! Με καλή άμυνα και όπλο τους τα περιφερειακά τους ποσοστά, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπέρασαν ξανά (66-69 στο 33’) και παρέμειναν σε θέση οδηγού μέχρι και το 39’ (72-75).  Με τρίποντο ο Κάνααν ισοφάρισε σε 75-75, 44’’ για το τέλος ο Φάλ διαμόρφωσε το 75-77, ο Τζεκίρι ισοφάρισε σε 77-77 12’’ για τη λήξη, όμως, ο Ντόρσεϊ αστόχησε στην τελευταία επίθεση σε σουτ από τα 6.75μ. και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και βρέθηκε στο +4 (77-81), όμως, παρότι έχασε στην συνέχεια τον επιθετικό του ρυθμό, κατάφερε χάρη στην εξαιρετική του άμυνα να διατηρήσει τον έλεγχο. Με τρίποντο του Βεζένκοφ οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +6 (81-86) 30’’ για το τέλος. 18’’ για τη λήξη ο Κάαν μείωσε σε 84-86, ενώ το τελικό 84-87 έγραψε με 1/2 ελεύθερες βολές ο Σλούκας 6.2’’, καθώς το τρίποντο του Χεζόνια στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77. Παρ: 84-87.

Αντιθέτως, ήττα με κάτω τα χέρια γνώρισε ο Παναθηναϊκός στη Ρωσία από την ΤΣΣΚΑ με σκορ 97-77. Τη νέα εβδομάδα οι «πράσινοι» υποδέχονται την Άλμπα Βερολίνου, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίζονται εκτός έδρας με τον Ερυθρό Αστέρα.