Η ΑΕΚ “πέρασε” από τα Γιάννενα με γκολ του Σακχοφ στο 90′

Η ΑΕΚ νίκησε 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων «Οι Ζωσιμάδες» σε αγώνα της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Interwetten 2021-22.

Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Ροντρίγκο Εραμούσπε, η ΑΕΚ ανέτρεψε την κατάσταση με ένα σουτ του Νόρντιν Αμραμπατ στο 9ο λεπτό κι άλλο ένα ακριβώς στο 90′ με συρτό σουτ έξω από την περιοχή από τον Γεβγέν Σάκχοφ που είχε μπει ως αλλαγή.

Η «Ένωση» είχε δοκάρι με τον Αραούχο, σε μια φάση που ζήτησε και πέναλτι. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη στιγμή στο ματς, με τους «κιτρινόμαυρους» να παίρνουν τη νίκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς, 4-4-2): Λοντίγκιν – Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν – Μπρένερ (69′ Μορέιρα), Καραχάλιος, Ντομίγνκες, Σνάιντερ (83′ Παντελάκης) – Μιλιντσεάνου (46′ Λώλης), Περέα.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης, 4-3-3): Στάνκοβιτς – Μισελέν (80′ Ρότα), Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι – Σιμόες, Σιμάνσκι (60′ Ανσαριφάρντ) – Άμραμπατ, Μάνταλος (80′ Σάκχοφ), Τσούμπερ (69′ Γκαρσία) – Αραούχο.

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους έμειναν: Σούλης, Σιόντης, Καραγιάννης, Λιάσος, Τριάδης, Ρίζος.

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους έμειναν: Τσιντώτας, Σβάρνας, Χατζισαφί, Γέβτιτς, Κοσίδης.

Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης