“Πήραν” το εισιτήριο για τους «16» ΟΦΗ και Νίκη Βόλου

Η φάση που «σημάδεψε» τον αγώνα και με την οποία ο ΟΦΗ πήρε την πρόκριση στην φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας, στην έδρα του Αχέρωντα Καναλακίου, σημειώθηκε λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου, όταν ο Καμάου ανατράπηκε στην περιοχή από τον Παπανίκου και ο διαιτητής υπέδειξε την «εσχάτη των ποινών», παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Αχέρων Καναλακίου (Β. Τζιάρρας): Bλάχος, Κωνσταντίνου, Θεοδωράκης, Καππίας, Παπανίκου (50’ Κυριάκης), Ζδράβος, Φράγκος, Πότσης (72’ Εμβραΐζογλου), Γεωργίου (72’ Κωσταμένας), Βέρμπης, Τσούτσης (50’ Βασιλειάδης).

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Γκαγιέχος (46’ Λυμπεράκης), Ναμπί (59’ Γρίβας), Σελίμοβιτς (46’ Μεγιάδο), Φαν Ντούινεν (59’ Νέιρα), Καμάου, Καστάνιος.

Με πέναλτι προκρίθηκε και η Νίκη Βόλου

Μεγάλη πρόκριση πήρε και η Νίκη Βόλου με 1-0 μετά από εκτέλεση πέναλτι στο 73ο λεπτό επί των Τρικάλων εκτός έδρας.

Ένα παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά στο 87ο λεπτό έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Παρέδες και τελικά δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Τρίκαλα (Τίμος Καβακάς): Σεντουριόν, Xειρίτραντας, Σανδραβέλης, Ντιαλόσι, Παρέδες, Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος, Ευθυμίου (82’ Νιάρος), Ελευθεριάδης (79’ Νίζιτς), Πέλκας, Κουσκουνάς.

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Πάνος, Παναγιωτίδης, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κυριακίδης (62’ Τζοβάρας), Τσουκαλάς, Μιράντα (90’+3’ Αλιατίδης), Κάσσος (90’+3’ Μπόσιο), Βλαχομήτρος (46’ Λούκας Γκαρσία), Ροχάνο (85’ Τζιώρας).