Πρώτη νίκη για ΠΑΟΚ στο BCL κόντρα στη Γαλατασαράι χάρη στο «κρύο αίμα» του Λαβ (81-74)

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο Baskeball Champions League, νικώντας τη Γαλατασαράι στην Πυλαία με 81-74.

Μετά την κάκιστη πρώτη περίοδο, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη «δάγκωναν» στην άμυνα και ανέτρεψαν διαφορά 14 πόντων, φτάνοντας στο +7 δύο λεπτά πριν το τέλος. Εκεί τα πράγματα δυσκόλεψαν για τους Θεσσαλονικείς, που είδαν την Γαλατά να μειώνει στον πόντο, ωστόσο ο Τζερμέιν Λαβ με δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό, «λύτρωσε» την ομάδα του. Καθοριστικός παράγοντας τα σουτ τριών πόντων, αφού ο ΠΑΟΚ τελείωσε με 41% και 15/36, ενώ οι Τούρκοι με 26% και 8/30.

Για τον «Δικέφαλο του Βορρά»  ο Λαβ είχε 14 πόντους και ο Τζόουνς έκανε double-double με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ για την Γαλατασαράι, ήταν ο Ακούν-Παρσέλ με 21.