Εύκολο απόγευμα για το Λαύριο νίκησε ΠΑΟΚ – Λαύριο 73-89

Εύκολο απόγευμα είχε το Λαύριο στην Πυλαία κερδίζοντας άνετα τον ΠΑΟΚ με 73-89, ενώ η Λάρισα χρειάστηκε την παράταση για να επικρατήσει του Κολοσσού Ρόδου με 81-77 στα ματς με τα οποία άνιξε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής στη Basket League.

Αναλυτικά:

Με φόρα από την περσινή χρονιά όπου τερμάτισε ως φιναλίστ, το Λαύριο πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League, νικώντας τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 73-89.

Μπροστά στη νευρικότητα που έβγαλαν οι Θεσσαλονικείς στην επίθεση, οι «μεταλλωρύχοι» παρέμειναν για περίπου σαράντα λεπτά ψύχραιμοι σε άμυνα και επίθεση (00% στο τρίποντο) και με «μπροστάρηδες» στο σκοράρισμα τους Κάρτερ (28 π., 75% σουτ) και Σμιθ (22 π., 4/8 τρίποντα), σημείωσαν την πρώτη νίκη του φετινού πρωταθλήματος. Γκρίφιν με 17 και Τζόουνς με 14 από μεριάς ΠΑΟΚ, «τράβηξαν κουπί» επιθετικά.

Πηγή: ertnews.gr