Ο Πας Γιάννινα έπιασε “ρετιρέ” και προσγείωσε τον Παναθηναϊκό

Ο Πας Γιάννινα νίκησε με 1-0 τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής και έπιασε θέση στο «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα της Super League, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο.

Με γκολ «ζωγραφιά» του Γκαρντάφσκι ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε προβάδισμα στο 5ο λεπτό κόντρα στον Παναθηναϊκό και το κράτησε ως το τέλος της αναμέτρησης, παίρνοντας μία ακόμα μεγάλη νίκη, μετά από εκείνη στην Τούμπα.

Το «τριφύλλι» προσγειώθηκε απότομα μετά την πολλά υποσχόμενη πρεμιέρα με την τεσσάρα κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης.

Ο Παναθηναϊκός μετά από το γκολ που δέχθηκε, είχε την κατοχή, αλλά εκτος ενός σουτ του Καρλίτος και τη γενική πίεση που άσκησε μόνο στο 42′ πλησίασε στην ισοφάριση.

Καλή στιγμή, 53ο λεπτό, είχε ο Παναθηναϊκός όταν το μακρινό φάουλ του Ραμόν Λούντκβιστ πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Σνάιντερ, Καραχάλιος (70’ Σιόντης), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι, Περέα, Κόντε (42’ Μορέιρα, 86’ Μιλιντσεάνου).

Έμειναν στον πάγκο: Σούλης, Παντελάκης, Οικονομόπουλος, Λιάσος, Μπρένερ, Λώλης, Μιλιντσεάνου.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Σάρλια, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Μαουρίσιο (70’ Βιγιαφάνιες), Ρούμπεν Πέρεθ, Αϊτόρ (70’ Παλάσιος), Λούντκβιστ (56’ Ιωαννίδης), Βιτάλ (79’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (79’ Μακέντα).

Έμειναν στον πάγκο: Μπρινιόλι, Αλεξανδρόπουλος, Σάντσες, Πούγγουρας.