Βέλεζ – ΑΕΚ 2-1: Ηττημένη και αδικημένη…

Η ΑΕΚ προηγήθηκε όμως έπεσε θύμα ανατροπής από την Βέλεζ και αδικίας από το διαιτητικό τρίο (κακώς δεν μέτρησε δεύτερο γκολ του Ανσαριφάρντ) και έφυγε ηττημένη με 2-1 από το Σαράγεβο, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τον β’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Η Ένωση, εμφάνισε τις παθογένειες της περασμένης σεζόν.

Ακίνδυνη μεσοεπιθετικά με τον Τζαβέλλα να έχει τις καλύτερες φάσεις για τους «κιτρινόμαυρους», εμφανίζοντας κενά στην άμυνα!

Διαμαρτύρεται για το ακυρωθέν γκολ του Ανσαριφάρντ η ΑΕΚ, καθώς καλυπτόταν μισό μέτρο ο Ιρανός και αυτό το τέρμα θα έδινε προβάδισμα στον «δικέφαλο» πριν το ημίχρονο. Το οποίο μπορεί να άλλαζε και την εικόνα της ομάδας στην συνέχεια.

Πλέον και με την κατάργηση του εκτός έδρας γκολ, η ΑΕΚ κυνηγάει νίκη με δύο γκολ διαφορά στη ρεβάνς της ερχόμενης Πέμπτης, ενώ με οποιαδήποτε νίκη με ένα γκολ διαφορά το ματς οδηγείται στην παράταση!

Ρεβάνς στο ΟΑΚΑ στις 29 Ιουλίου. Η ομάδα που θα περάσει, θα αντιμετωπίσει στον 3ο προκριματικό τη νικήτρια του ζευγαριού Elfsborg-Milsami Orhei στις 5 και 12 Αυγούστου.