NBA Finals, Σανς – Μπακς 119-123: Έτοιμοι να γράψουν ιστορία Μιλγουόκι και Γιάννης Αντετοκούνμπο, έκαναν το μπρέικ (3-2) και θέλουν μια νίκη για τον τίτλο

Θρυλικό ματς, θρυλικό διπλό για τους Μπακς που έκαναν το μπρέικ στο Φοίνιξ (123-119), πήραν το προβάδισμα με 3-2 στη σειρά των NBA Finals και γυρίζουν στο Μιλγουόκι για το πρωτάθλημα. 88 πόντους η τριάδα των Χόλιντεϊ, Μίντλετον, Αντετοκούνμπο.

Η ατμόσφαιρα στο Footprint Center ήταν κολασμένη, από νωρίς. Η λάβα είχε μεταφερθεί στην αρένα, οι Σανς μπήκαν στο Game 5 με απίστευτη ορμή, έχτισαν προβάδισμα 16 πόντων στην πρώτη περίοδο, όμως οι Μπακς έκαναν εμφάνιση σεμιναριακού επιπέδου, άντεξαν στο φινάλε το σφυροκόπημα των αντιπάλων τους, πήραν τη νίκη (123-119) και με το μπρέικ πήραν και το προβάδισμα με 3-2 στους NBA Finals που τους δίνει το δικαίωμα να παλέψουν το βράδυ της Τρίτης (04:00 ξημερώματα Τετάρτης στην Ελλάδα) για την κατάκτηση του δεύτερου πρωταθλήματος στην ιστορία τους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ακόμα μία μεγαλειώδη εμφάνιση (32 πόντοι, 14/22 δίποντα, 4/11 βολές, 9 ριμπαουντ, 6 ασίστ σε 31 λεπτά), ο Κρις Μίντλετον ήταν φανταστικός (29 πόντοι, 9/15 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ίσως όμως ο κορυφαίος όλων να ήταν ο ονειρικός, ο διαστημικός, ο μανιασμένος Τζρου Χόλιντεϊ που μετά από τα 4/20 σουτ στο Game 4 έπαιξε με θυμό, αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο σκληροτράχηλος γκαρντ έκλεισε τον αγώνα με 27 πόντους (9/14 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 13 ασίστ, είχε τρία κλεψίματα και όλα αυτά παίζοντας 42 λεπτά στα κόκκινα μπροστά, πίσω, μαρκάροντας τον Πολ, τον Μπούκερ, τους πάντες. Μάλιστα στο τέλος ήταν αυτός που έκανε το κρίσιμο κλέψιμο στον Μπούκερ στο σκορ στο 119-120 και έφυγε στον αιφνιδιασμό πασάροντας στον Γιάννη, ο οποίος με κάρφωμα και φάουλ “κλείδωσε” ουσιαστικά την νίκη των Μπακς.

Πηγή: sport24.gr
Φωτο: @2021 ROSS D. FRANKLIN/ ASSOCIATED PRESS