Euro 2020: Οι Ιταλοί στην κορυφή της Ευρώπης, Ιταλία – Αγγλία 3-2 πεν. (1-1 παρ.)

It’s coming to Rome!

Η Ιταλία είναι η νικήτρια του Euro 2020. Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 2ο λεπτό ήταν πιο ψύχραιμοι έφτασαν στην ισοφάριση και στη διαδικασία των πέναλτι επικράτησαν 3-2 της Αγγλίας και κατέκτησαν το ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Έτσι μετά από 53 χρόνια οι Ιταλοί κατέκτησαν τον δεύτερο τρόπαιο της ιστορίας τους.

Ο παίκτης που έγραψε ιστορία ήταν ο Τζίτζι Ντοναρούμα, ο οποίος απέκρουσε το καθοριστικό πέναλτι του Σακά, ενώ νωρίτερα είχε αποκρούσει και του Σάντσο.

Οι Αγγλία άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό του παιχνιδιού και διαχειρίστηκε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Ιταλία ανέβασε ρυθμό και βρήκε τον δρόμο προς την ισοφάριση στο 67ο λεπτό με τον Λεονάρντο Μπονούτσι. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, χωρίς να αλλάξει κάτι, και στη διαδικασία των πέναλτι οι ατζούρι αναδείχθηκαν νικητές.