Έδωσε απάντηση η ΑΕΚ…

Αν και βρέθηκε ακόμη και στο -15, η ΑΕΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να κάνει την ανατροπή και με ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο να νικήσει 92-80 τον Παναθηναϊκό, για το 1-1 στα ημιτελικά!

Η «Ένωση» όχι μόνο επέστρεψε από το -15 (30-45) του 17’, αλλά ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο την ώθησε στη νίκη (92-80) επί του Παναθηναϊκού, για το 1-1 στη μεταξύ τους σειρά στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League!

Επιμέρους σκορ 28-15 από την ομάδα του Αγγέλου στην τέταρτη περίοδο, όπου συνολικά στο δεύτερο μέρος το σκορ ήταν 53-33! Μεγάλη εμφάνιση από τον Μέικον με 23 πόντους, με τον Μορέιρα να είχε 13π. με 10 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο  Ματσιούλις με 10π. και 11 ριμπάουντ, ενώ σημαντική συμβολή στο ροζ φύλλο είχε και ο Γκίκας, ο οποίος είχε 11π., αλλά και αρκετά μεγάλα σουτ.

Από το «τριφύλλι», πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαπέτρου με 18π, ενώ 14π. είχε ο Σαντ-Ρος.

Το επόμενο ματς της σειράς είναι προγραμματισμένο για την προσεχή Κυριακή (23/5, 21:00), με τυπικά γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό.