Ακάθεκτος ο ΑΡΗΣ έπιασε κορυφή – Νίκησε τον ΟΦΗ με 3-0

O Άρης, πέρασε με 3-0 από το «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» επί του ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής και μοιάζει ακάθεκτος. Έφτασε τον Ολυμπιακό στην κορυφή και έχει ένα παιχνίδι περισσότερο.

Οι «κίτρινοι» άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Μπερτόλιο.

Ο Μπρούνο Γκάμα βρήκε με κάθετη πάσα τον Μάνο, ο Σωτηρίου απέκρουσε σε πρώτο χρόνο το πλασέ όμως ο Αργεντινός που ακολουθούσε τη φάση και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, από κόρνερ του Ματίγια, ο Μπεναλουάν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία του ΟΦΗ, για να παρέμβει πάλι ο Μπερτόλιο και να την προωθήσει στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 66΄ ο Σαρδινέρο είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα για τους γηπεδούχους, όταν σε αντεπίθεση της ομάδας του πλάσαρε πάνω από το δοκάρι του Μπουσέ.

Ο Άρης προσπάθησε να παίξει την κόντρα και σε μια τέτοια φάση ο Μάνος στο 74΄  κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Βαφέα, που εκτέλεσε ο Ματίγια στο 76΄ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.