Formula 1: Φερστάπεν και Red Bull πανηγύρισαν στο φινάλε του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος

Έπεσε η «αυλαία» του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Formula 1σήμερα (13/12) στο Αμπου Ντάμπι με νικητή τον Μαξ Φερστάπεν ενώ το 2-3 έκαναν οι «πιλότοι» της Mercedes, Βάλτερι Μπότας και Λιούις Χάμιλτον.

Ο οδηγός της Red Bull τερμάτισε από εκεί που ξεκίνησε τον τελευταίο (17ο) αγώνα της σεζόν (pole position) και πανηγυρίσε την 2η εφετινή του νίκη και 10η συνολικά στην καριέρα του.

Ο Φινλανδός, Βαλτέρι Μπότας τερμάτισε δεύτερος, ενώ τρίτος ήταν ο κάτοχος του τίτλου, Λιούις Χάμιλτον.

Στην τελική κατάταξη των κατασκευαστών, η Red Bull πήρε την δεύτερη με 319 βαθμούς πίσω από την Mercedes, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε η McLaren με 202 βαθμούς.Όσον αφορά την κατάταξη των οδηγών, ο Λιούις Χάμιλτον είχε εξασφαλίσει την πρωτιά από το γκραν πρι της Κωνσταντινούπολης και με τη σημερινή του τρίτη θέση συγκέντρωσε συνολικά 347 βαθμούς.

Δεύτερος ήταν ο ομόσταβλός του στην Mercedes, Βάλτερι Μπότας με 223, ενώ με τη σημερινή του νίκη ο Μαξ Φερστάπεν κατέκτησε την 3η θέση με 214 βαθμούς.