Βαλένθια Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 95-83

Τρία δεκάλεπτα καλού μπάσκετ δεν ήταν αρκετά για τον Παναθηναϊκό στη Βαλένθια που ηττήθηκε με 95-83 από την ισπανική ομάδα. Blackout στο τέταρτο δεκάλεπτο και λάθη στοίχισαν στους Πράσινους, τρίτη συνεχόμενη ήττα στη διοργάνωση για το Τριφύλλι που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 λάθη!

Ο Παναθηναϊκός έκανε την προσπάθεια του στην Ισπανία και έδειξε το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο για 33 λεπτά, ωστόσο στο τελευταίο επτάλεπτο έπεσε ξαφνικά ο… διακόπτης της άμυνας, οι Πράσινοι έχασαν μπόλικη από την ενέργεια τους και δεν βρήκαν λύσεις απέναντι στην εύστοχη και ορεξάτη Βαλένθια. Οι Ισπανοί κατάφεραν να “χτίσουν” μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το φινάλε του αγώνα και διαχειρίστηκαν σωστά ένα παιχνίδι που δεν… βγήκε στην ελληνική ομάδα. Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ο… άχαστος Σέλβιν Μακ με 15 πόντους (3/3 τρίποντα, 2/2 δίποντα, 2/2 βολές), “άγγιξε το double – double ο Παπαπέτρου (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Πηγή: NOVASPORTS