Εκπληκτικός ΠΑΟΚ συνέτριψε με 4-1 την Αϊντχόβεν στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο συνέτριψε με 4-1 την Αϊντχόβεν στην Τούμπα για την 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Europa League και έχει πια βάσιμες ελπίδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης.
H Αιντόβεν άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 20ο λεπτό με τον Ζάχαβι, όμως ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασε και σκόραρε με τους Σβαμπ (47΄), Ζίβκοβιτς (56΄, 66΄) και Τζόλη (58΄).

Ο Πάμπλο Γκαρσία έκανε τη διαφορά… περνώντας στην ομάδα τους Τζόλη και Σφιντέρσκι, που με την σειρά τους αξιοποίησαν και τον χαρισματικό Αντρίγια Ζίβκοβιτς που με δυο ωραία γκολ έδειξε τον δρόμο της μεγάλης νίκης.

Διαιτητής: Ντάνιελ Στεφάνσκι (Πολωνία)
Κίτρινες: Ροντρίγκο, Σβαμπ, Σανκαρέ,

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης (71′ Λύρατζης), Σβαμπ, Ελ Καντουρί (80′ Τσιγγάρας), Ντούγκλας Αουγκούστο, Αντρίγια Ζίβκοβιτς (85′ Μουργκ), Μπίσεσβαρ (46′ Τζόλης), Τσόλακ (46′ Σφιντέρσκι)

Αϊντχόφεν (Σμιντ): Μβογκό, Τέτζε, Σανγκαρέ (83′ Λεντέσμα), Μποσκαλί, Μαξ, Τόμας (57′ Μαντουεκέ), Ροσάριο (46′ Φέϊν), Γκέτσε (83′ Σαϊμπαρί), Ιχατάρεν (58′ Μάουρο Τζούνιορ), Μάλεν, Ζάχαβι.

Φωτό: paokfc