![Φ. Γεννηματά: «Θα είμαι το Σάββατο στη Μαρφίν. Να δεσμευτούμε ότι θα εξιχνιαστεί το έγκλημα»](https://www.paron.gr/wp-content/uploads/2020/03/gennimata-fofi.jpg)
Φ. Γεννηματά: «Θα είμαι το Σάββατο στη Μαρφίν. Να δεσμευτούμε ότι θα εξιχνιαστεί το έγκλημα»
Mε αφορμή την εκδήλωση για τα θύματα της Marfin το Σάββατο, η Φώφη Γεννηματά πριν απο λίγη ώρα σε ανάρτηση στα κοινωνικά δίκτυα αναφέρει:
«Θα είμαι το Σάββατο στην Μαρφίν. Η πλακέτα μνήμης είναι το ελάχιστο χρέος στη μνήμη των αδικοχαμένων συνανθρώπων. Δεν αρκεί όμως. Εκείνο που μετράει είναι η ειλικρινής στάση όλων μας απέναντι στη βία. Και κυρίως η δέσμευση να εξιχνιαστεί το έγκλημα και να τιμωρηθούν οι δράστες».
Θα είμαι το Σάββατο στην Μαρφίν. Η πλακέτα μνήμης είναι το ελάχιστο χρέος στη μνήμη των αδικοχαμένων συνανθρώπων. Δεν αρκεί όμως. Εκείνο που μετράει είναι η ειλικρινής στάση όλων μας απέναντι στη βία. Και κυρίως η δέσμευση να εξιχνιαστεί το έγκλημα και να τιμωρηθούν οι δράστες.
— Fofi Gennimata (@FofiGennimata) May 6, 2020