«Χρυσός» Παναθηναϊκός, έσπασε την… κατάρα και σήκωσε την κούπα κόντρα στον Ολυμπιακό

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι, το οποίο οδηγήθηκε στο «χρυσό» σετ, ο Παναθηναϊκός «λύγισε» τον Ολυμπιακό, κατέκτησε το παρθενικό Λιγκ Καπ της ιστορίας του και τον πρώτο του τίτλο μετά από δέκα χρόνια.

Μετά από ένα εκπληκτικό ματς, οι Παναθηναϊκός νίκησε στο «χρυσό» σετ 15-13 τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Αγίου Θωμά στον δεύτερο τελικό του Λιγκ Καπ της ΕΣΑΠ μετά το 3-2 σετ των «ερυθρόλευκων», που ανέτρεψε την ήττα με το ίδιο σκορ στου Ρέντη την περασμένη Πέμπτη, κατακτώντας το πρώτο τρόπαιο στον συγκεκριμένο θεσμό, ύστερα από τις έξι κατακτήσεις των Πειραιωτών, και τον πρώτο τίτλο του γενικά, ύστερα από δέκα χρόνια «ξηρασίας». Πολυτιμότερος του τελικού αναδείχθηκε ο Αξελ Γιάκομπσεν.

Μεγάλη εμφάνιση για τους “πράσινους” έκαναν οι Ζήσης, Ανδρεόπουλος και Ρανγκέλ, ενώ ο Τσάτσιτς αναδείχτηκε ο παίκτης του χρυσού σετ.

Πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού ο Κουμεντάκης, αλλά και ο Ανδρεάδης με τον Φίνγκερ.

Πηγή-φωτο: soort-fm.gr