![«Aσημένιος» με δύο πανελλήνια ρεκόρ και «βλέπει» Τόκιο ο Ιακωβίδης](https://www.paron.gr/wp-content/uploads/2020/01/IAKOVIDIS_ROME.jpg)
«Aσημένιος» με δύο πανελλήνια ρεκόρ και «βλέπει» Τόκιο ο Ιακωβίδης
Σπουδαία εμφάνιση για τον πρωταθλητή της άρσης βαρών Θοδωρή Ιακωβίδη που αγωνίστηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρώμης στα 89κ. και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.
Ο Ιακωβίδης σήκωσε 159κ. στο αρασέ, 196κ. στο ζετέ και 354κ. στο σύνολο καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση, ενώ η επίδοση στο ζετέ και στο σύνολο αποτελούν πανελλήνιο ρεκόρ.
Το σημαντικότερο, όμως, είναι συγκέντρωσε πολλούς βαθμούς και είναι πάρα πολύ κοντά στην πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Θα είναι η δεύτερη συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά το Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016.