Πήγε για βόλτα στο Βερολίνο ο Ολυμπιακός

Με όπλο τους την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τα πολύ καλά τους ποσοστά (8/10 δίποντα και 4/6 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) οι “ερυθρόλευκοι” επέβαλαν πολύ νωρίς τον ρυθμό τους (6-14 στο 4′) και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 13π. (17-30).

Στην συνέχεια ο Γιώργος Πρίντεζης πήρε τη σκυτάλη από τον Όγκουστιν Ρούμπιτ, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ κυριάρχησε στην ρακέτα, ο Κώστας Παπανικολάου ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση και ο δείκτης της διαφοράς εκτοξεύτηκε στους 21π. (34-53 στο 18′).

Η Άλμπα -που σκόραρε κυρίως από την γραμμή των βολών 12/12- προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, όμως, ο Ολυμπιακός διατήρησε σταθερά τις αποστάσεις (38-55) μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Ωστόσο, η Άλμπα αντέδρασε και βασιζόμενη στην περιφερειακή της ευστοχία (είχε 5/6 τρίποντα στην 3η περίοδο!) μείωσε στους 14π. (57-71). Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 8-0 και ανέβασε την διαφορά στους 22π. (57-79 στο 32′),  οι γηπεδούχοι “χτύπησαν” από την περιφέρεια και μείωσαν ξανά στους 14π. (65-79), όμως, ο Μπράντον Πολ τους πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα! Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν “καυτός” από τα 6.75μ. και συνέβαλε τα μέγιστα ώστε να “καθαρίσουν” οι “ερυθρόλευκοι” πρόωρα το διπλό (+26, 73-99 στο 38′). Στο τελευταίο δίλεπτο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σκοράρει, χαλάρωσε αμυντικά και δέχθηκε ένα σερί 7-0.